sobota, 6 sierpnia 2016

Rozpoczęcie prac budowlanych

Budowa została formalnie, oficjalnie i w ogóle rozpoczęta. Zgodnie z planem, zgodnie prawem, czyli póki co dość zgodnie.

Minęły dwa dni pracy po których już nic nie będzie, a właściwie już nie jest takie same.

Na początek odbył się demontaż. Nie ma już podłóg ani starego pieca. Ino czarne opary na ścianach.




Widok dość ponury, ale doda to tylko animuszu, aby jak najszybciej pokonywać kolejne etapy i wyzwania. Zniknął też stary blaszany daszek i poręcze na schodach. W poniedziałek dekonstrukcji ciąg dalszy.

Później dla odmiany zaczęło się coś konstruktywnego. Zostały wykopane brakujące fundamenty pod rozbudowaną część domu. 

A na koniec pojawiła się grucha o skromnej wadze ok. 30 ton. Działka zaczęła pod nią zachowywać się jak łóżko wodne, ale wytrzymała, choć głębokie bruzdy pozostaną na długo. Po manewrach udało się zalać ławy fundamentowe betonem B25, który daje wytrzymałość średnią powyżej 30MPa, cokolwiek to znaczy dla rozbudowywanego domku.






Panowie w sobotę już mogli odpoczywać, a tzw. inwestor pracuje. Pierwsze radosne jeszcze przelewy. Ostatnie formalności związane z usługami geodezyjnymi, co oznacza tu szkic tyczenia budynku. To swoją drogą oddzielny temat na opróżnianie kieszeni budujących się na usługi i formalności.

A jutro zawiesimy tablicę!


czwartek, 4 sierpnia 2016

Pierwszy dzień budowy

Czwartek, 4 sierpnia 2016. 
Zaczęło się.  Chłopaki przyjechali rano. I wzięli się do roboty.

Nie ma czasu na pisanie. Nowe zapiski pojawią się w weekend. 

poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Alea iacta est - pozwolenie na budowę i start budowy!

Jest oficjalne pozwolenie na budowę! Uprawomocnione. Z pieczątkami. Z podpisami. Normalnie żaden urzędas nie cyknie.

A chumorki to oni mają. Ale uśmiechem ich, a dokładnie ją (panią urzędnik) dobiłem. Nie miała wyjścia, i po paro-minutowych dąsach wobec petenta, nie wytrzymała i bardzo miło się uśmiechnęła.

Zatem pozwolenie jest legalne. Nie będzie żadnego wstecznego datowania, lewizny, samowolki i innych udziwnień. Do tego mamy piękny, nowy, błyszczący Dziennik Budowy.

I to nie wszystko! Oficjalnie jest zgłoszony termin rozpoczęcia prac: 1 sierpnia 2016.

Alea iacta est...
No to do dzieła!



czwartek, 28 lipca 2016

Komin z cegły i elewacja z tynku i płytek

Jako się rzekło, komin będzie z cegły. I taka będzie opaska lub większy kawałek elewacji.

Ale jaka ona ma być i jaki kolor cegły będzie pasował do:
- antracytowego dachu, 
- grafitowych okien, 
- jasnej elewacji? 

To jest prawdziwe wyzwanie! A deadline to 15 sierpnia. Kruca bomba, mało casu... 

Poniżej kilka wybranych propozycji z przejrzanych milionów możliwości. Kolejność przypadkowa. Bardzo ładne są na końcu. Każda wskazówka na wagę złota!!!

Rzuty elewacji są tu: 
http://poreby.blogspot.co.uk/2016/07/projekt-domu.html


Cegla Recznie Formowana - Sepia:

 Cegla Recznie Formowana - Zwart Mangaan:

Cegla Recznie Formowana - Caprice Fuji DNCG-D:

Cegla klinierowa Aarhus - Szara:


Cegla klinierowa Quebec - Perlowobialy:


Cegla klinkierowa - Bastogne - szara:


Cegla klinkierowa - Haren szara:


Cegla klinkierowa - Hendrik Bezowo-szara:


Cegla klinkierowa Sydney - Antracytowa:


Cegla Recznie Formowana - Alaska Bezowa-Szara:


Cegla Recznie Formowana - Baltic Amber:


Cegla Recznie Formowana - Cambridge Shire:


Cegla Recznie Formowana - Corum Impulse Bezowa-Szara:


Cegla Recznie Formowana - Edinburgh Bezowa-Szara:


Cegla Recznie Formowana - Frontera-Szara:


Cegla Recznie Formowana - Goya:


Cegla Recznie Formowana - Hamer:


Cegla Recznie Formowana - Hoevesteen T15:


Cegla Recznie Formowana - Inka:


Cegla Recznie Formowana - Kashmire:


Cegla Recznie Formowana - Ligure:


Cegla Recznie Formowana - Magnolia:


Cegla Recznie Formowana - Olympia Bezowa-Szara:


Cegla Recznie Formowana - Oud blanckaert Bezowa-Szara:


Cegla Recznie Formowana - Oud Blanckaert:


Cegla Recznie Formowana - Oud Leie:


Cegla Recznie Formowana - Oude Kuststeen Bezowa-Szara:


Cegla Recznie Formowana - Oude Kuststeen:


Cegla Recznie Formowana - Santorino:


Cegla Recznie Formowana - Sao Paulo:


Cegla Recznie Formowana - Tatra:


Cegla Recznie Formowana Vigo - Piaskowo-oliwkowa:


Cegla Strukturyzowana Bremen - Bezowa - Szara:


Cegla Strukturyzowana Kassel - Szara:


Cegla Recznie Formowana - Rega szara:

Cegla Recznie Formowana - Cronus Antiek szara:


Cegla Recznie Formowana - Platina szara:


Cegla Recznie Formowana - Sintered szara:

Cegla klinkierowa - Lerno:

Cegla Recznie Formowana - Lava:

Cegla Recznie Formowana - Grijs Mangaan Muria:

Cegla Recznie Formowana - Imperador:

Cegla Recznie Formowana - Vinalmont Grijs:

Cegla Recznie Formowana - Dali:


Ktoś pomoże???

Pozwolenie na budowę jest!

Sprawy nabrały przyspieszenia. W poniedziałek decyzja leżała gotowa u pani naczelnik starostwa mińskiego czekając na podpis. We wtorek była gotowa do obioru.

Co to oznacza? Ano, że urzędnicy wykorzystali swoje ustawowe 65 dni na decyzję do granic możliwości. Niestety, wolno im.

A dalej teoretycznie należy odczekać 14 dni na uprawomocnienie się uzyskanego pozwolenia na budowę, czyli sprawdzam w kalendarzu i wychodzi 9 sierpnia. Od tej daty mam trzy lata na rozpoczęcie budowy. Plan jest inny: po trzech latach to już wszystko ma być dawno ukończone.

Ale to nie koniec biurokracji, ponieważ samo pozwolenie nie oznacza, że mogę (oficjalnie) startować. Czyli oczywiście oficjalnie nie będę :) Trzeba bowiem złożyć zawiadomienie o rozpoczęciu budowy w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego wraz z oświadczeniem kierownika, że się podejmuje (kierowania rzecz jasna). I potem jeszcze musi minąć siedem dni, aby móc wejść na plac budowy, co oznacza, że w Dzienniku Budowy będziemy widzieli datę 16 sierpnia, jako dzień rozpoczęcia prac. To co będzie się realizować wcześniej, łącznie z załączonymi zdjęciami to jedynie projekcja przyszłości, niczym sen wiedźmina ogarniętego kojącym eliksirem Yennefer.

Damy radę! Będziemy w Dzienniku wprowadzać daty jak najbardziej zgodne z oczekiwaniami szanownej Pani Biurokracji :)